Skip to main content

Miks on seksuaalkasvatus tähtis ka pärast koolilõpetamist?

Millal rääkisid viimati sellest, kuidas kured kapsalehtede kohal lendavad? Tõelisest seksuaalkasvatusest – mehaanikast ja kuidas see kõik töötab, mitte lihtsalt Cosmopolitani näpunäited, kuidas saada rohkem orgasme või artikkel, mis annab teada, kui tihi peaks õnnelik paar seksima. Ilmselt oli see põhikoolis või keskkoolis, seda loomulikult juhul, kui sul üldse oli õnne seksuaalkasvatuse tunde saada. Võibolla mainiti seda bioloogia klassis nii, et see tundus mingi abstraktse kauge protsessina, millel polnud midagi ühist selle poisiga, kes oli nunnu ja istus tagapingis…

Mõnede jaoks tuleb seksuaalsust puudutav teema pärast kooli uuesti päevakorrale alles siis, kui soovitakse rasestuda. Jätad pillid ära või lõpetad muu hormonaalse rasestumisvastase vahendi kasutamise ja hakkad „proovima“, mis tähendab regulaarseid vahekordi ja nende ajastamist vastavalt sellele, mil arvad, et oled kõige viljastumisvõimelisem. Selline lähenemine võib aga viia suure summa raha kulutamiseni ovualtsioonitestidele ja ribadele, rohke ärevuse ja stressini.

Mida peaksid teadma rasedaks jäämisest

Uurimused näitavad, et stress võib takistada naisel rasestuda, kuna ovulatsioon ei toimu keha võime tõttu sel moel energiat ja ressursse kokku hoida.

Rasedaks jääda püüdmise kontseptsioon meie peades tuleneb tihti mitmetest oletustest ja müütidest, mis kasvavad ja arenevad selles tühimikus, mille on jätnud seksuaalkasvatuse ja oma keha tundma õppimise puudulikkus. Naine kasvab tihti üles teadmisega, et võib rasedaks jääda iga päev. Me ei teadvusta, et munarakk, mis iga kuu vabaneb, elab ainult 2 päeva ja seemnerakud elavad naise kehas kuni 5 päeva – mis tähendab, et naine on viljastumisvõimeline ainult veidi rohkem kui nädala oma tsükli jooksul. Ülejäänud aja tsüklist ei saa me rasedaks jääda. Asi ei ole mitte kõige viljakama ja vähem viljakama perioodi otsimises, vaid selles, kas naine on konkreetsetel päevadel viljastumisvõimeline või mitte.  See info või info puudumine määrab iga otsust, mis me seksiga seoses teeme. Kui sa tead, et oled viljastumisvõimeline võrdlemisi lühikest aega oma tsükli jooksul ja sinu keha annab sulle märku, kui oled viljastumisvõimeline, siis teeb see rasestumise (ja sellest hoidumise) vähem stressirohkeks.

Märkus: Tunnistan, et on kindlasti ka teisi rasestumise ja viljastumisvõimetusega seotud faktoreid, mis tulenevad emaka või seemnerakkude tervisest ja hormonaalsest tasakaalust.

Kui üritate rasedaks jääda ainult regulaarselt vahekorras olles, võite lihtsalt paar kuud tabada seda aega, mil te ei ole võimeline rasestuma (mis on endiselt lõbus, aga mitte see, mida parasjagu soovite). Kui aga olete teadlik oma viljastumisvõimega seotud aegadest, saate vahekordi kõige paremini ajastada pidades silmas enda ja oma partneri tegevusterohkeid töö- jm graafikuid ning olla ajastamise suhtes nii efektiivne kui võimalik.

Sinu keha annab sulle mitmeid märke sellest, et oled viljastumisvõimeline. Võibolla tunned sa suuremat huvi seksi vastu, oled rohkem aldis suhtlema, oled energilisem, inspireeritud, erutatud. Sinu kehas toimuvad ka bioloogilised muutused – sinu basaaltemperatuur muutub (see temperatuur, mis on sinu kehal hommikul ärgates), emakakaela positsioon muutub ja keha toodab rohkem tupest erituvat lima. Tegemist on enamaga, kui lihtsalt päevade lugemise ja eeldamisega, et naisel toimub ovulatsioon umbes 14. päeva paiku tsüklis. Mitte kõigil ei toimu see samal ajal. Pea meeles, et mõned arstid (isegi viljakusele spetsialiseerunud) toetuvad nõu andes sellistele oletustele.

Viljakusmonitor Daysy aitab tõsta seksuaalkasvatuse ja oma kehast teadlik olemise taset – jälgides basaaltemperatuuri, saad sa teada, millal oled viljastumisvõimeline ja millal mitte. Daysy võimaldab sul seda infot lihtsalt koguda – mõõda ärgates suust oma temperatuuri ning 30 sekundit hiljem saad rohelise tule, kui ei ole antud päeval viljastumisvõimeline või punase tule, kui oled. See aitab sul teha otsuse, millal vahekorras olla, kui soovid rasedaks jääda. Daysy teatab sulle ka täpselt, millal sul ovulatsioon toimub (munarakk elab siis veel ühe päeva). Veelgi enam, Daysy ütleb sulle kui oled rase mõnikord varem, kui sümptomid avalduma hakkavad või kui jõuad testi teha. Daysy aitab sul stressivabalt rasestuda ja oma keha üle kontrolli.

Koodiga TILK lekkekindel pesu -20%

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!