Loodusravi valulike päevade korral
Paljude naiste jaoks tähendab menstruatsioon tunde või lausa päevi kestvat kõhuvalu, mis justkui ei tundugi taanduvat. Võib olla oled sinagi üks neist, kel valulike päevadega igakuiselt silmitsi seista tuleb. Selleks, et saaksid valulikud päevad seljatada, räägime veidi lähemalt valulike menstruatsioonide tagamaast ning sellest, kuidas õige toitumise ning loodusraviga valust vabaneda.
Valulike päevade peamine põhjus: põletik kehas
Krooniline põletik on kõigi tsükliprobleemide (sh valuliku menstruatsiooni) peamine tegur. Mis tekitavad põletikku ning kuidas seda vältida?
Peamise põletiku põhjustajad
- suitsetamine;
- stress;
- vähene liikumine;
- keskkonnamürgid;
- põletikku tekitavad toidud;
- soolestiku ebaterve mikrobioom.
Suitsetamine on halvim, mida oma kehale teha, kuna sigaretisuits sisaldab kaadiumi ja pestitsiide ning teisi hormoone kahjustavaid ja immuunsüsteemi aktiveerivaid toksiine. Kui oled suitsetaja, siis tervenemise esimeseks sammuks on suitsetamisest loobumine.
Teiseks põletikuallikaks on keskkonnamürgid, muuhulgas plastik, pestitsiidid ja elavhõbe. Keskkonnamürke täielikult vältida on keeruline, kuid on siiski mõningad viisid, mil moel kokkupuude mürkidega miinimumini viia. Mõned soovitused, mida saad ise ära teha selleks, et mürkide tarbimist vähendada: tarbi filtreeritud vett, et eemaldada pestitsiidid oma joogiveest. Eelista kosmeetika ja kehahooldustooteid, mis ei sisalda ftalaate, arseeni ega teisi toksilisi ühendeid. Vähenda suurte merekalade (näiteks tuunikala) söömist, sest just suurtes merekalades leidub kõige enam elavhõbedat, mis kala süües kahjuks ka meie organismi jõuab.
Suurim rõhk on põletikuvastasel toitumisel
Teatud toidud stimuleerivad sinu immuunsüsteemi toksiine tootma, mis tähendab, et toit võib sinu kehas põletikku tekitada. Milliseid toiduaineid vältida? Peamisteks põletikku tekitavateks toitudeks on:
1.Suhkur ja alkohol – suhkur klammerdub sinu rakkude külge ning immuunsüsteemile see ei meeldi. Sinu immuunsüsteem võtab seda justkui rünnakut, saates põletiku tsütokiinid selle vastu võitlema. Alkohol seevastu takistab aga toitainete omastamist, ega võimalda toimida olulisel põletikuvastasel molekulil, mida nimetatakse glutatiooniks ehk võimsaks antioksüdandiks ning immuunregulaatoriks.
2.Nisu ja piimatooted – seedimisel on nisu ja piimatoodetega raske hakkama saada, mistõttu on häiritud ka sinu soolestiku mikrobioom.
3.Töödeldud taimsed õlid – töödeldud õlid sisaldavad ohtralt oomega-6 polüküllastumata rasvhappeid, mis on väikeses koguses küll vajalikud, kuid suurtes kogustes põhjustavad kehas põletikulisi protsesse.
Kuidas loodusraviga end aidata?
Appi tulevad ravimtaimed! Loodus on võimas ning niisamuti nagu muude tervisemurede korral, leiab ka valulike päevade puhul abi väekatest ravimtaimedest. Millistest täpsemalt, sellest kohe lähemalt räägime.
1)Harilik lodjapuu
Ravimtaimena kasutatakse eelkõike puukoort, harvem õisi ja lehti. Lodjapuu koorest tehtud tinktuur aitab efektiivselt menstruatsioonivalu vastu, toimides valuvaigistina.
2)Tervendav ja rahustav kummel
Kummel rahustab ning mõjub seedimisel hästi, olles seejuures abiks ka menstruatsioonivalu leevendamisel. Parima tulemuse saavutamiseks joo kummeliteed kaks kuni kolm korda päevas.
3) Harilik pune ja vaarikaleht
Pune ja vaarikaleht mõjuvad lihaseid lõõgastavalt, olles suurepäraseks abiliseks menstruatsioonivalu puhul. Tee valmistamiseks tuleks võtta 1-1,5tl taimepuru ning valada üle 200ml kuuma veega. Lasta 10 minutit tõmmata ning juua päeva jooksul või menstruatsiooni alguses 1-3 tassitäit päevas.
4) Ingver
Ingver leevendab tõhusalt nii iiveldust kui ka menstruatsioonivalusid- ja krampe. Menstruatsiooni ajal võib abi olla nii ingverikapslitest kui ka värskest ingverist valmistatud joogist. Selleks, et ingverist maksimum kätte saada, koori ja riivi ingver peenikese riiviga, vala üle keeva veega, lase 15-minutit tõmmata ning seejärel kurna ja tarbi koheselt või päeva jooksul.
Lisaks õigele toitumisele on heaks abiliseks ka toetavad toidulisandid:
Enam ei pea sa kannatama, asu tegutsema ning jäta peagi valulike päevadega igaveseks hüvasti!
Kasutatud allikad:
- “Paremate päevade käsiraamat” – Lara Briden
- Women’s Health