Naiste hormoonidega nuumamine on viinud kurva statistikani
Rinnavähk avastatakse Belgias, Prantsusmaal ning USA-s ühel naisel kaheksast. See number on viimase neljakümne aasta jooksul pidavalt kasvanud. Institut Gustave Roussy andmeil, mis on rinnavähi ravile spetsialiseerunud maailma juhtivamaid vähiuuringute instituute, on rinnavähk kõige sagedamini esinev vähivorm naistel ning 2015. aastal suri sellesse 11 900 naist.
Ühel naisel kaheksast areneb elu jooksul rinnavähk. Kaheksa vähijuhtumit kümnest avastatakse üle 50-ne aastastel naistel ning 47% rinnavähi esinemistest diagnoositakse üle 65. aastastel ning vanematel.
Õnneks on ellujäämisprotsent siiski rahustav – seda hinnatakse 87% protsendile kõigil juhtudel. Siiski ei ole see päris 100% ning kui saaksime rinnavähki vältida, oleks ju parem!
Uus uuring rasestumisvastaste vahendite kohta
New England Journal publitseeris 7. detsembril 2017 hiljutise uuringu, mis tõestab, et rasestumisvastase vahendi ning rinnavähi vahel on selge seos.
Fakt, et rasestumisvastased vahendid vähki võivad tekitada, on aastaid juba teada, kuid seekordne uuring oli väga suure valimiga ning pikaaegne: jälgiti 1,8 miljonit Taanis elavat naist 11. aasta jooksul. Need arvud teevad tulemuste kehtivuse vaieldamatuks!
Teema on suur tabu kuna 70-ndatel aastatel saavutatud seksuaalse vabaduse piiramine ei tule ju kõne allagi. Kuid kas oleme probleemi ees kui väljavõideldud vabadus ühelt poolt tekitab teisalt vajaduse tuua ohvreid? Kas naised on tõesti võitjad kui seksuaalse vabaduse hind tuleb nende tervise arvelt?
Kas naiste vabadus ei sõltu mitte pigem teadmisest, mis on neil manustatavate ravimite suhtes ning kuidas nende kehad toimivad…
Millist kontraseptiivi peaks kasutama ?
Tüütuks faktiks jääb, et sünteetilised hormonoonid on siiski väga efektiivseks viisiks sündivust piirata. Alternatiivid ei ole iseenesestmõistetavad.
Mõned naised kannatavad hästi vaskspiraali, mille eeliseks on, et ta ei erita hormoone. See ei sobi aga kõigile naistele tekitades mõnedel tsüklihäireid.
Olemas on ka loomuliku pereplaneerimise meetodeid, mis toimivad, kuid mille praktiseerimise idee võidakse hüljata selle tõttu, et neid peetakse piiravaks. Need meetodid eeldavad, et naine tunneb hästi oma keha ning et paaril on väga korralik seksuaalelu distsipliin.
Perioodi väljaselgitamine, millal naine ei ole viljastumisvõimeline ei ole lihtne ülesanne. Et täpne olla, vajad usaldusväärseid andmeid. Viljakusmonitor Daysy teeb väljaselgitamise lihtsaks mõõtes Sinu ärkamistemperatuuri, jälgides neid temperatuure ning kalkuleerides, millal on viljastumine võimalik ja millal mitte. Daysy näitab viljastumisvõimelist ja viljastumiseni mitte viivat faasi usaldusväärselt ja täpselt.
Kui oled oma viljastumisvõimelises faasis, võid Daysy abil planeerida rasedust, viljastumiseni mitte viivas faasis ei ole see võimalik. See on Sinu valik.
Preservatiiv jääb kindla kontraseptsiooni väärt valikuks, kuid mõned inimesed on teatud materjalidele allergilised, teised aga leiavad, et seksist kaob sellisel juhul spontaansus. Samuti ei tundu ta noortele aktrakiivne, kuid just neid puudutab teema kõige rohkem.
Teismelised ja noored täiskasvanud ning seksuaalkasvatus
Raske on arendada alla 25-aastastega rasestumisvastaste vahendite teemat. Vanemate inimeste nõu võib tunduda igavana ning nad tunnevad, et peavad ise oma elu «käsile võtma».
Sellegipoolest tasub proovida rääkida, kuna just noored on need, kellel lasub kõige suurem riskikoorem kui nad ei tea, mida nad teevad.
Mõte ei oleks valida nende asemel vaid anda neile vahendid mõtlemaks valiku peale, mis neil on.
Võibolla oleks kõige õigem just rõhutada vastutust poistel? Kui nad hoolivad oma partnerist siis loogiliselt võtaksid nad üles teema, milline rasestumisvastane vahend oleks paarile kõige sobivam kui tegemist on püsisuhtega. Põhjalikumalt järele mõeldes on ju ebaaus, kui ainult naised kannaksid tagajärjede eest vastutamise taaka.
Kui tegemist on tüdrukutega, siis oleks oluline neile meelde tuletada, millist ohtlikku kokteili kujutab endast tubakas ja alkohol tarbituna koos antibeebipillidega. Sellesama kokteili tarbimine on tugevalt seotud rinnavähi tekkimisega!
Isegi kui informatsioonist ei piisa muutmaks teismeliste käitumist siis on see vähemalt oluline lähtepunkt, kust võiks alguse saada teadlikkuse tõstmine, et muutus võiks tulla hiljem.
Tubaka tarbimise vähenemine algas alles siis, kui valitsused lõpetasid tubaka kahjuliku mõju eiramise. Prantsusmaal jagati kunagi tasuta sigarette sõjaväelastele. See oli aeg, mil Prantsusmaal oli armeeteenistus kohustuslik, kõik noored mehed said riigi poolt kingituseks oma Gauloise või Gitane marki sigaretipaki ratsiooni!
Tulles tagasi hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite juurde peaks üle vaatama kogu suhte, mis on sünteetiliste hormoonide ja naiste vahel.
Oleks loogiline, et ühel päeval tunnistavad võimud ka nende ohtlikkust ning pillikarpidel hakkavad figureerima samasugused reaalsed pildid nagu nüüd sigaretipakkidel! – tõlkija märkus.
Naiste hormoonidega nuumamine
Potentsiaalselt on üks 60-aastane naine tänaseks:
- võtnud antibeebipille kümneid aastaid
- tarvitanud raseduse ajal sünteetilisi hormoone
- manustanud hormoone ka menopausi ajal
Sellele võime lisada veel endokriinsüsteemi häirijad, mida leidub kosmeetikatoodetes ning stressi, raskemetallide, toksiinide akumuleerumise (toidust, keskkonnast, vaktsiinidest) ja saamegi piisavalt rinnavähi ohtu suurendavaid tegureid.
Me kas tahame või ei, aga kõigile soolise võrdsuse lahingutele vaatamata on naised siiski tihti need, kes saavad endale perekonnas suurema osa stressist. Nad jätkavad töötamist hakates hoolitsema, laste ja majapidamise ning tihti lisaks ka vanemate eest. Sageli on just naised need, kes hoolitsevad paari sotsiaalse elu toimimise eest.
Naine peaks leidma enda jaoks rohkem aega, et teha sporti, joogat või osaleda mõnel terviseseminaril. Selliselt on võimalik välja lülituda, endasse vaadata ning vältida stressi. See kehtib muidugi ka meestele!
Kolm toiduainet mis aitavad vältida rinnavähki
Õnneks on teaduslike uuringute halastamatus maailmas ka häid uudiseid! Näiteks teame, et rinnavähki, eriti mis puudutab hormonaalsest süsteemist sõltuvaid vähiliike, on võimalik ennetada toitumisharjumuste parandamise kaudu.
Mustad oad
Esiteks on mustad oad rikkad kiudainete poolest. Harvardi Ülikoolis läbi viidud uuringu kohaselt võimaldab 10 grammi kiudaineid toidus alandada rinnavähi riski 7% võrra.
Mustades ubades on ligikaudu 15-30 grammi kiudaineid taldriku kohta (sõltudes muidugi taldriku suurusest ning ubade kogusest sellel).
Mustad oad on ka väga rikkad antioksüdantide ning flavonoidide poolest, mis võitlevad vabade radikaalide vastu (molekulid mis vastutavad meie kehas vananemise, haigusliku rakkude jagunemise ja ebatervislike protsesside eest).
Lisaks mustadele ubadele omavad sarnast mõju ka valged oad, kikerherned, kõrvits, artišok ja avokaado. Nendes toiduainetes leidub ka kaitsvaid kiudaineid, mis mängivad tähtsat rolli hormoonide regulatsioonis vere kaudu.
Tomatid
Tomatid on samuti meie kaitsjad sisaldades karotenoide, väidab Ameerika Vähiinstituut.
Naisi, kelle toidusedel on karotenoidide rikas, puudutab vähioht 19% vähem. Iseenesestmõistetavalt võiksid tomatid olla mahedalt kasvatatud ning neid tuleks tarbida, kui on hooaeg.
Sardiinid
Sardiinid on väga rikkad omega-3 rasvhapete poolest, samuti ei ole need väikesed kalad raskemetallidest ära mürgitatud kuna paiknevad toiduahela keskel või isegi lõpus.
British Medical Journal-i uuringu kohaselt vähendab regulaarne kala söömine rinnavähi ohtu. Ideaalne oleks süüa kala kaks korda nädalas. Kõik väikesed kalad on väga kasulikud.
Originaalartikkel: https://www.ipsn.eu/tabou-cancer-sein/