Millised häirekellad räägivad naise tervisest kõige rohkem ja miks on väsinud naistel raske hoogu maha võtta?
Käesoleva artikli on kirjutanud elujõutoetaja Kairi Kuha – imeline naine imelise eesmärgiga toetada tänapäeva keskkonnas aina enam räsitud inimesi elujõu taastamisel ja hoidmisel. Kairi pakub heaoluks individuaalsest kehakeemiast lähtuvaid soovitusi elujõu kasvatamiseks, turvalisi puhastumismeetodeid, mis austavad keha tarkust. Ta aitab teha kehakeemia pidevat analüüsi, et jälgida edusamme ja ajakohastada soovitusi.
Meil on naisena õnn omada eriti nutikat keha. Kahjuks võib ilma hea kasutusjuhendita olla keeruline selle toimimist mõista. Mul läks 38 aastat selle mõistma hakkamiseni.
Mulle meenub üks iseäranis igav loeng, mida nii 15 aastat tagasi kuulasin. Vaevlesin parasjagu päevadeaegse kõhuvalu käes ja oleks parem koju oigama läinud. Loengut pidas tagasihoidlik keskealine mees, kes polnud avalikus esinemises ja rahva kaasamises kuigi kodus. Vähemalt alguses mulle tundus nii.
Ühel hetkel kaldus ta teemast kõrvale ja hakkas näo elavnedes rääkima oma perekonnast. Tal oli neli last ja ta ülistas oma naist kui elu kandjat. Kui eriline on naise roll maa peal ja kuidas me peaksime neid selle eest austama. Nüüd elavnesin mina ka. Nägin tema inimlikku poolt ja et teemast, mis teda köitis, oskas ta ühtäkki väga kenasti rääkida. See, kuidas ta naistest rääkis, oli kõige ilusam, mida ma seni kuulnud olin. Ausalt öeldes olin täiesti imestunud, et üks mees selliselt räägib.
Ma olin sinnani oma naiseliku poolega üsnagi pahuksis olnud ega osanud näha naiselikkuse helgemat poolt. Päevade algus 13selt oli tõeline piin. Sest ma olin arvanud, et naiseks olemine on alamast soost olemine. Toona ma seda muidugi nii ei mõistnud, negatiivsed mõtted olid nii omased ja automaatsed. Seda, mida enda kui naise kohta arvasin, taipasin alles palju aastaid hiljem. Siis, kui mu keha oli juba palju häireid käiku lasknud.
Meie esimene tõsine häirekell ongi rasked menstruatsioonid ja neile eelnev PMS. Mõlemad annavad tunnistust vastupanust naiseks olemisele, vastupanust sellele, kuidas me naisena oma elu elame. Eri andmetel mõjutab PMS 75-90% viljakas eas naistest.
Enne holistilise günekoloogi Dr Christiane Northrupi elutöödega tutvumist polnud mul aimugi, et PMS ja valikud päevad ei olegi naiseks olemise kohustuslik osa. Hiljem olen samasugust mõtteviisi kohanud teisteltki holistilistelt günekoloogidelt ja muudelt naiste tervise spetsialistidelt.
Ja ma näen oma klientide pealt, kuidas nende vaevuste taga on alati hingetraumad, rasked elusündmused, rahulolematus naiseks olemisega.
Vahetult enne päevi meie hormonaalne seisund muutub ja meile paljastub korraga kõik see, mis meid elus ärritab. Kõik see, kus oleme lasknud oma huvid käest ning ainult andnud, mitte end taastanud. See pole hulluks minemise aeg, vaid tõe aeg. See tõde võib olla valus. Lihtsam on mõelda, et hormoonid ajavad hulluks, et see pole mina. Nii ei pea midagi ette võtma.
On väga nutikas, et loodus on sellise mehhanismi naise tsüklisse sisse kirjutanud. Et ta ei unustaks oma elu kandmise ja järelkasvu eest hoolitsemise kõrval enda eest seista-hoolitseda. Me võiksime iga kuu oma tegevust ja eluviisi selle põhjal korrigeerida, et hea elu kursil püsida.
Järgmine verstapost, mil meile keha teeb puust ette ja punaseks enese unarusse jätmise, on sünnitusjärgne depressioon. See esineb raskemal kujul üldiselt neil naistel, kel PMSi ja päevadega raske. Ma sain sel ajal ikka ühe ämbritäie külma vett teise järel krae vahele. Aga pressisin end läbi.
Kuni 38aastaselt sain kolmanda häirekella. Selles vanuses hakkavad tavaliselt mõned tsüklid aastas vahele jääma. Mul jäi kohe kaks järjest. Seda häiret võtsin ma tõsiselt kuulda. Ilma naishormoonide kõikumiseta läks mul pilt kohe selgeks. Ma sain aru, mida ma oma elus muutma pean, et vähemalt mingil määral normaalne olemine taastuks.
Niipea, kui elumuutvad otsused tehtud said, mu tsükkel taastus ning on siiani olnud nagu kellavärk. Kuid minu teekond naisena alles algas. Olen väga palju enda kohta õppinud-avastanud ja teen seda tänaseni.
Ma tean, et menopausiaegsed vaevused pole muud, kui meie keha tugev märguanne sellest, et nüüd on viimane aeg kurssi korrigeerima asuda. Et elu teine pool tuleks terve ja elujõuline. Kursi muutmisega pole kunagi hilja alustada.
Väsinud naistel kipuvad olema iseäranis koormatud päevad. Nad püüavad olla ülimad igal rindel – tööl, kodus, aias, huviringis, emana, naisena, sõbrana, vahel ka iseendana. Selline koormatus ei tulene tingimata ühiskondlikust survest, et naine peab olema täiuslik igas mõttes. See tung on sisse kirjutatud ka hormoonidesse ja looduse poolt kavalalt välja mõeldud abimehhanism. Paraku ei osanud loodus-looja ealeski arvata, et ühel heal päeval heaoluühiskonnani jõudes tabab inimesi väsimuse epideemia ja et see mehhanism naiste vastu pöörduda võib.
Väsinud mees üldiselt puhkab. Väsinud naine sageli mitte. Niisugust olukorda saab naistel tekitada kahe hormooni: östrogeeni ja oksütotsiini kombinatsioon. Östrogeen tutvustamist ei vaja, aga oksütotsiin võib-olla küll. Tegemist on nn kallistamishormooniga. See on aeglase tekkega heaoluhormoon, mille kaudu loome püsivaid ja rahuldust pakkuvaid sidemeid teistega. Seda hormooni toodavad nii naised kui ka mehed.
Esmajoones on ju naine on loodud järglaste eest hoolitsema. Kuid üksinda on tal seda raske, kui mitte võimatu teha. Tänapäeva mugavusühiskonnas see nii ilmne pole. Loomulikku looduslikku elu elades, kus toit ja peavari tuleb enda kätega muretseda, on see nii olnud. Naine vajab järglasi kasvatades enda ümber kogukonda.
Raskustesse sattunud inimese aju toodab teatavates staadiumides aineid, mis panevad teda otsima teiste inimeste lähedust. Abi saamiseks hakkab naine oksütotsiini ja östrogeeni koostoimes hoopis ise abi ja toetust pakkuma, lootes ringiga selle tagasi saada. Ta üritab igal rindel maksimaalselt panustada.
Nii jooksebki rampväsinud naine ühelt kohtumiselt ja ürituselt teisele ning üritab igal pool jalga ukse vahele saada, et luua enda ümber turvavõrgustikku. Mida rohkem niimoodi tormata, seda suuremaks muutub kurnatus. Me peame olema naisena teadlikud sellisest mehhanismist ning õppima ütlema ei enese kurnamisele. Alles siis, kui meie enda tass on täis, saame hakata teistele andma.
Olen enda ja klientide teekondade põhjal pannud kokku Naise hormonaalse heaolu grupiprogrammi.
Naisteprogrammis läheme sügavale enda sisemusse, et leida see enese hoitus, see voolamine ja nauding naisena, millest me kõik unistame ja mis on osa meie sünnijärgsest õigusest.
Programmi kahe kuu jooksul tegeleme järgmisega:
- Vundamendi rajamine naisena tervenemiseks – praktiline füüsiline külg, mis hõlmab toitumist, puhastumist ja stressi esmast maandamist, keha tugevdamist
- Elamine tsükli järgi, et saaksid kasutada selle tugevusi ning leida pehme toetuse õrnematele aspektidele, eraldi soovitused ka menopausiaegseks tsükliliseks eluks
- Intiimhügieeni keha- ja keskkonnasõbralikud lahendused
- Raseduse planeerimise elujõudu suurendavad soovitused
- Rasedusest hoidumise elujõudu mitte kahjustavad soovitused
- Üldsoovitused hormonaalse tasakaalu saavutamiseks
- Levinumate hormonaalse heaolu probleemide põhjused ja lahendused (PMS, tsükli puudumine, valulikud päevad ja endometrioos, polütsüstilised munasarjad, HPV, müoomid ja polüübid, vaginoos, kandidoos, põiepõletikud)
- Hormonaalse seisundi hindamise ankeet
- Naiselikkusega seotud uskumused, et nautida elu naisena täiel rinnal
- Perimenopaus ja menopaus ning võimalike vaevuste loomulikul viisil leevendamine (vajalik info ka noortele naistele, et vältida juba varakult võimalikke hilisemaid vaevuseid)
- Seksuaalsus ja rinnad (kuidas jõuda voogu ja ennast tõeliselt nautida)
- Välimus – kaunis nahk (sh aknest ja armidest vabaks), tugevad juuksed, küüned, veenilaiendid, tervislik kehakaal
Rohkem infot: https://www.facebook.com/elujoutoetaja
Kairi Kuha on kirjutanud ka suurepärase raamatu, mis aitab Sul sassiläinud elulõnga hakata lahti harutama 😉