Skip to main content

Menstruaalanum – Kasutamine emakasisese spiraaliga

Kas võin kasutada menstruaalanumat kui mul on emakasisene rasestumisvastane vahend ehk spiraal?

Taani günekoloog Henrik Vittrup vastas sellele kiirelt: „Loomulikult!“
See on üks OrganiCup tiimile kõige sagedamini esitatud küsimusi ning teeme selle selgeks.

Mis on spiraal?

Spiraal on emakasisene rasestumisvastane vahend, ümberpööratav ja pikaajaline meetod. Spiraal on väike, T-kujuline seadeldis, mis viiakse emakasse, et vältida soovimatut rasedust. Selle võib naistearstil lasta igal ajal eemaldada. Olemas on kahte tüüpi emakasiseseid spiraale – vask ning hormonaalsed spiraalid.

Mõlemat tüüpi vahendid on väga efektiivsed ning neid võib paigaldada kogenud õde või arst. Protseduur on lihtne ja kiire, kuigi see võib põhjustada mõningast ebamugavust.

Korra sisestatud ei tunne Sa seda ning Sul ei ole aastaid vaja mõelda pillide, kondoomide või muu rasestumisvastase meetodi peale.

See kõlab päris hästi kuid mõned menstruaalanuma kasutajad muretsevad anuma kasutamise pärast kui neil on spiraal.

Kas menstruaalanum võib emakasisese spiraali paigast liigutada?

Suurim mure on vaakum, mida tekitab sisestatud menstruaalanum – kardetakse, et see võib spiraalile mõjuda. Sellegipoolest ei ole olemas teaduslikku tõestust, et menstruaalanuma kasutamine võib spiraalile mingil viisil mõjuda.

2011. aastal tehti Kanadas uuring 900. naisega, mis näitas, et spiraali välja vajumine on võrde risk nii menstruaalanuma kasutajatele kui mittekasutajatele.

Emakasisese vahendi väljalanguse tõenäosus on 0,5 – 8%. Sellele võivad mõjuda erinevad faktorid nagu vanus, raseduste ajalugu ning aeg, mil spiraal on paigas olnud.

Mida peaksid silmas pidama menstruaalanuma kasutamisel spiraaliga?

Pea nõu oma arstiga – nagu iga teisega günekoloogilise küsimuse puhul võid konsulteerida arstiga enne menstruaalanuma kasutamist spiraaliga.

Kui Sul on spiraal just paika pandud, siis soovitame oodata vähemalt kaks tsüklit enne kui alustad menstruaalanuma kasutamist. Emakasisese spiraali väljalanguse tõenäosus on suurem esimestel kuudel peale sisestamist. Kui see on juba kindlalt paigas, siis võid menstruaalanumat kasutama hakata.

Kuidas need küll ära mahuvad?

Spiraal viiakse emakasse, OrganiCup aga paigutub madalale tuppe, et koguda menstruaalvedelikku. Spiraali niidikesed ripuvad alla Sinu emaka kaelast ning ulatuvad tupe ülaosasse. Menstruaalanum aga paigutub tupe alaosasse – kohta, kus see ei tohiks spiraali segada.

Vabasta vaakum
Ükskõik kas kasutad menstruaalanumat emakasisese spiraaliga või ei peaksid alati enne menstruaalanuma eemaldamist vabastama vaakumi. Selleks pigista õrnalt anuma põhja, et vaakum eemaldada enne kui menstruaalanuma välja tõmbad. Kui vaakum on eemaldatud tõmba anum kergelt küljelt külele liigutades välja.

Koos loome #Uued Päevad!

10-20.11 tehtud tellimused saadetakse välja alates 21.11. Vabandame!